Dzień Ziemi 2018

Święto to obchodzone jest corocznie 22 kwietnia. Ustanowione zostało z inicjatywy ONZ w ramach akcji mających na celu zwrócenie uwagi na problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska oraz promowanie działań proekologicznych. W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku. Dzień Ziemi w bieżącym roku przebiegał pod hasłem "Zakończmy zanieczyszczenie plastikiem" i miał za zadanie dostarczenie informacji i inspiracji niezbędnych do zmiany postaw i zachowań ludzi w zakresie zużycia wyrobów z tworzyw sztucznych.

Przedstawicielki  klas III oddziału gimnazjalnego zapoznały uczniów ze skalą wykorzystania jednorazowych opakowań, stopniem zanieczyszczenia nimi środowiska oraz wskazały zagrożenia związane z toksycznością i obecnością w plastikowych wyrobach metali ciężkich. Zwróciły również uwagę na konieczność segregowania odpadów oraz korzyści płynące z recyklingu. Zaapelowały do uczniów o podjęcie działań, które określane są jako 5 R: reduce, refuse, reuse, recykle, recykle and remove, co w języku polskim oznacza: redukuj, segreguj, wykorzystuj ponownie, odzyskuj i usuwaj.

Tradycją w naszej szkole jest zasadzenie w tym dniu drzewa, które jest dla nas symbolem troski o środowisko i wyrazem naszych proekologicznych postaw.